КРИШТАЛЕВА ГУСІНЬ (ACRAGA COA)

22.03.2014

КРИШТАЛЕВА ГУСІНЬ (ACRAGA COA)                                                 

Якщо ви раптом побачите надзвичайної краси дорогоцінний камінь, що лежить на зеленому і дуже соковитому (наприклад, мангровому) листочку, не поспішайте вірити у своє неймовірне везіння. Прозора й чиста крапелька може виявитися не скарбом, а звичайною гусеницею, яку називають «Кришталева».

Це фантастичне створіння – всього лише личинка, яка пізніше перетвориться на моль Дальцериду: ефектного помаранчевого і пухнастого метелика. Сфотографував її не так давно Gerardo Aizpuru, інструктор підводного плавання та любитель фотографувати дику природу. Сталося це в Мексиці, недалеко від Канкуна.

Acraga coa (так звучить назва кришталевої гусениці на латинській мові) любить теплий і вологий тропічний клімат, тому вона може траплятися в лісових нетрях Південної та Центральної Америки або Карибських островів. Виглядає вона як кристал з безліччю намистин, які начебто акуратно і точно підібрані рукою справжнього майстра – професійного ювеліра. Усередині кожної прозорої намистинки цього природного шедевра знаходиться крихітна червона крапелька. Саме з безлічі цих крапельок пізніше виросте той м’який ворс, який покриє тіло майбутньої дальцериди після заляльковування.

Кришталева гусінь зовсім маленька, її довжина всього приблизно 25 мм. Тому помітити її досить складно. До цього ж розгледіти її заважає й маскування, яке створює прозорість: адже листок, на якому вона знаходиться, видно крізь тіло гусені, тому вона фактично зливається з фоном. Видають її тільки червоненькі цяточки, підозріло зібрані в одному місці і помітні досвідченому оку.

Видів «кришталевої» личинки дуже багато, більше 80-ти. Всіх їх об’єднує те, що вони дуже липкі, мають приблизно однакову овальну форму  і заокруглені шипи з різноманітними візерунками і кольорами. Деякі з гусениць Dalceridae забарвлені дуже яскраво, деякі не мають забарвлення зовсім і є прозорими. Яскравий колір деяких з них – головоломка для вчених. Адже яскраве забарвлення у тваринному світі, як правило, – ознака отруйності представника, це відлякує хижаків. Але кришталеві гусениці абсолютно нешкідливі, абсолютно не отруйні і навіть зовсім не жалять нападників.

Не менш загадкове і призначення круглих шипів, що нагадують желе, на спинках цих істот. Клейкі конуси досить просто відірвати або навіть відщипнути, вони легко розриваються, не завдаючи жодної шкоди кривдникові або помітного збитку для самої личинки. Чимось цей трюк нагадує довгий хвіст ящірки, яким вона легко жертвує заради порятунку власного життя.

Вивчення цих крихітних дорогоцінних «намистинок» породжує багато питань. Наприклад, в одному з експериментів у скляну чашку Петрі для спостереження посадили кілька мурах і нашу загадкову кришталеву личинку. Для мурах гусениці – свого роду ласощі, яких вони з’їдають дуже швидко. Але цього разу все було інакше. Мурахи своїми вусами – антенами уважно «оглянули» Acraga coa, але від атаки відмовилися і відійшли в сторону. Тільки пара з них спробували вкусити драглисте тіло, але їхні зуби застрягли в желе, тому вони теж змушені були відступити і очищувати свої щелепи від слизу.

Напівпрозорі тіла Acraga coa, створені природою, нагадують і про дослідження групи японських вчених, яку очолює Atsushi Miyawaki. Вони намагаються створити особливі хімічні сполуки, які могли б знебарвити будь-яку біологічну тканину і перетворити її в прозору. Можливо, гени цих живих «перлинок» допоможуть їм.

 

Nature World (http://natureworld.ru/babochki/kristalnaya-gusenitsa-acraga-coa.html)


 

» Всі новини