ЦІКАВА ЗНАХІДКА У МУЗЕЙНИХ КОЛЕКЦІЯХ

06.11.2015

ЦІКАВА ЗНАХІДКА У МУЗЕЙНИХ КОЛЕКЦІЯХ

 

Під час опрацювання колекцій земноводних і складання чергового каталогу Зоологічного музеюЛьвівського Університету зберігачем фондів І категорії Андрієм Затушевським та Біляк Іриною виявлено Арлекіна темного Atelopus ignescens (Cornalia, 1849), вид жаб який вважають зниклим.

Зразок належить до колекції невідомого автора і походить з кінця ХІХ–початку ХХ століття. В самій колекції зберігається близько 20 видів земноводних з регіону Центральної Америки, проте, на жаль усі вони без етикеток.

Опис

Atelopus ignescens має рівномірно чорне забарвлення на спині і боках, з маленькими круглими бородавками, що покривають більшу частину спини. Черевний бік зморшкуватий і яскраво-оранжевий або червоний. Райдужна оболонка чорна. У музейних зразків, які зберігаються у консерванті яскрава нижня сторона тіла перетворюється на кремовий колір, іноді з темними плямами (Coloma et al. 2000).

Розповсюдження і місця проживання

Ці жаби виявлені у вологих лісах Імбабура, Пічинча, Котопаксі, Чимборасо, Напо і Болівар, провінцій у північних Андах Еквадору, між висотами 2800-4200 м. Ареал поширення включає також Суб-Парамо і Парамо в Андах (Coloma et al. 2000). Atelopus ignescens раніше був звичайним видом і широко поширеним по всьому ареалу. Дослідження, проведені в 1960-х, 1970-х і на початку 1980 років свідчили про значну кількість представників у природі. Опитування свідчить про те, що цей вид був ще в достатку у деяких місцях між 1984 і 1986 роками. Проте, незважаючи на цілеспрямовані пошуки, жоден екземпляр цього виду не був знайдений в дикій природі з 1988 року, тому він вважається вимерлим (Ron et al. 2003).

Особливості життя, активність і поведінка

Темний арлекін це вид жаб з денною активністю. Вели наземний спосіб життя і були дуже повільними, як більшість представників родини ропухові, що робить їх легко доступними у середовищі (Ron et al. 2003).

Тенденції та загрози

Не відомо, що викликало вимирання Аtelopus ignescens. Найбільш вірогідною причиною є спалах грибкового захворювання хитрідіомикозису, яке уражає багато амфібій у різних частинах світу (Ron et al. 2003), і особливо серед високогірних популяцій видів Atelopus (La Marca et al. 2005). Перший випадок хитрідіомикозису в Еквадорі виявлений в 1980 році, всього за кілька років до зниження чисельності арлекіна темного.

Деградація місць існування, можливо теж сприяла зникненню у Парамо і в лісах Анд в Еквадорі (Ron et al. 2003). Тим не менше, відомо,що цей вид здатен витримувати деяку ступінь деградації середовища проживання. Крім того, існує мало доказів втручання людини середовище існування виду. Таким чином, деградація місць проживання, ймовірно, не головна причина цього вимирання (Ron et al. 2003).

Іншою можливою причиною є наявність інтродукованих хижих риб, зокрема два екзотичні види лососевих були знайдені в річках і озерах у гірській місцевості Еквадору. Тим не менш, ця гіпотеза не підтверджується доказами хижацтва. Крім того, лососеві знайдені в межах поширення А. ignescens з 1950 року, задовго до зниження чисельності жаб, та й поширення їх не охоплює вест ареал арлекіна темного (Ron et al. 2003).

Іншим можливим фактором може бути різке підвищення середньорічної температури в Еквадорі потягом останніх років. З 1990-х років кліматичні дані, які були проаналізовані (Ron et al., 1987), показали різке поєднання теплих і сухих років. Такі умови можуть збільшити смертність дорослих жаб, призвести до зниження репродуктивної успішності, або зробити жаб більш вразливими, за рахунок ослаблення імунної функції (Ron et al. 2003).

Можливі причини зникнення земноводних

Глобальна зміна і втрата середовища проживання

Зміна середовища проживання в результаті збезлісення або пов'язані з фрагментацією місць проживання

Хижаки (природні або інтродуковані)

Хвороби

Зміни клімату, збільшення ультрафіолетового випромінювання або підвищена чутливість до нього і т.п.

 

За статтею Бенджаміна Фраєра (bfryer НА berkeley.edu), Каліфорнійський університет в Берклі http://amphibiaweb.org/species/55

» Всі новини