ШЕЛЬФОВИЙ ЛЬОДОВИК ЛАРСЕН С МОЖЕ НЕВДОВЗІ ЗРУЙНУВАТИСЯ

30.08.2016

ШЕЛЬФОВИЙ ЛЬОДОВИК ЛАРСЕН С МОЖЕ НЕВДОВЗІ ЗРУЙНУВАТИСЯ


за Avneesh Pandey на International Business Times 08/23/16

 

У 1893 році норвезький капітан і основоположник антарктичного китобійного промислу Карл Антон Ларсен досліджував узбережжя Антарктичного півострова на судні «Ясон». Пізніше величезну крижану стіну, уздовж якої плив капітан, назвуть шельфовим льодовиком Ларсена.
Спочатку шельфовий льодовик складався з трьох частин - Ларсен А, Ларсен Б і Ларсен С (Ларсен С була найбільшою з них). Однак Ларсен А, площа якого становила 1,5 кв. км, повністю зруйнувався ще в кінці XX століття - у 1995 році він відколовся від основного льодовика і розтанув буквально за кілька місяців. Тоді дослідники вирішили, що двом льодовикам, які залишилися уготована інша доля. Однак уже на початку XXI століття, в 2002 році, Ларсен Б, який залишався стабільним протягом 12 тис. років, всього за 35 днів розпався на дрібні айсберги.

За словами вчених, Ларсен Б зруйнувався через підвищення температури повітря над Антарктидою, а також через збільшення середньої температури вод Світового океану.

А зараз під загрозою опинився і єдиний «який залишився в живих» льодовик Ларсен С, чия площа становить 55 тис. кв. км, що майже в десять разів перевищує площу Ларсена Б і являє собою половину площі Ісландії. На сьогоднішній день Ларсен С вважається четвертим за величиною льодовиком у світі. Згідно результатів комп'ютерного моделювання та аналізу супутникових знімків вчених з Великобританії, які беруть участь в проекті MIDAS, тільки за останні п'ять місяців (з березня по серпень 2016 року) льодовикова тріщина збільшилася на 22 км (13,67 милі) у довжину і зараз становить 130 км (80 миль). Для порівняння, в період з 2011 по 2015 рік тріщина збільшилася на 30 км у довжину. Крім того, на цей момент тріщина становить 350 м в ширину.

MIDAS - це британський науково-дослідний проект, який займається вивченням наслідків глобального потепління на шельфовий льодовик Ларсен С.
«Ця тріщина продовжує зростати, і в кінцевому підсумку це призведе до того, що значна частина льодовика відколеться, як айсберг», - коментують автори дослідження (конкретно очікується відкол частини, що становить 12% льодовика). Частина шельфового льодовика, що залишилася стане нестабільною, і від нього продовжать відколюватися айсберги, доки Ларсен С не буде повністю зруйнований. На думку дослідників, у найближчому майбутньому Ларсен С чекає доля Ларсена Б.
На думку вчених, у найближчому майбутньому від льодовика відколеться айсберг, площа якого складе близько 6 тис. кв. км (2316 миль), що можна порівняти з площею Делавера, одного з штатів США. Потім айсберг розтопиться.

Вчені з Великобританії попереджають, що, коли весь льодовик зруйнується, рівень Світового океану підвищиться на цілих 10 см. Підвищення рівня моря становитиме загрозу в першу чергу для держав з протяжною берегової лінією й острівних держав.
Дослідники поки не конкретизують, коли саме від льодовика відколеться гігантський шматок, проте припускають, що це може статися в найближчі кілька років. За їх словами, це буде одна з наймасштабніших подій за всю історію людства.

Цікаво, що в червні в Nature Communications з'явилося дослідження, згідно з яким на поверхні Ларсена С утворилися талі ставки. А напередодні відділ науки «Газети.Ru» повідомляв, що до подібного висновку прийшли дослідники з Університету Дарема. Вчені проаналізували сотні супутникових знімків і даних метеорологічних спостережень льодовика Лангховде в Східній Антарктиді і з'ясували, що тільки з 2000 по 2013 рік у Антарктиді з'явилося близько 8 тис. нових озер. Фахівці підозрюють, що вода деяких таких озер може просочуватися під поверхню льоду, що ставить під загрозу стабільність усього льодовика.


 

» Всі новини