ЗООЛОГИ ЗНАЙШЛИ НА СОЛОМОНОВИХ ОСТРОВАХ МІФІЧНОГО ГІГАНТСЬКОГО ЩУРА

01.10.2017

ЗООЛОГИ ЗНАЙШЛИ НА СОЛОМОНОВИХ ОСТРОВАХ МІФІЧНОГО ГІГАНТСЬКОГО ЩУРА

 

Автор  Антоненко Андрій

 

Американським зоологам вдалося виявити на Соломонових островах перші реальні сліди гігантського щура, якого вважали, чи не міфічною твариною. Цей гризун здатний посперечатися розмірами з невеликими породами собак і котів, йдеться в статті, опублікованій в Journal of Mammology.

"Новий вид ссавців дійсно дивна істота – це величезний, просто гігантський щур. Це перший вид щурів, виявлений за останні 80 років на Соломонових островах, сліди якого вчені безуспішно шукали весь цей час", – розповідає Тайрон Лейвера (Tyrone Lavery) з Польового музею Чикаго (США).

Перші мандрівники, які потрапили на тропічні острови Карибського моря та Індійського океану, часто розповідали у своїх спогадах про те, що на цих клаптиках суші мешкають незвично великі й агресивні щурі та інші гризуни, які за розмірами нагадують котів і собак, а не своїх родичів з Європи.

Велика частина цих "мегащурів", як розповідають вчені, вимерла після того, як на острови прийшла цивілізація зі своїми незмінними атрибутами – масовими вирубками дерев, собаками та іншими тваринами, здатними ловити й поїдати гризунів. За підрахунками генетиків, тільки за перші два століття колонізації Америки європейці знищили два десятки видів таких щурів.

На Соломонових островах, як розповідає Т. Лейвер, з давніх-давен існує легенда про гігантських щурів, які ведуть потайний спосіб життя і досягають дійсно рекордних розмірів – за розповідями місцевих жителів, до 50 сантиметрів довжиною. Вчені вже понад 80 років намагаються знайти "віку", як називають щура аборигени, проте до цих пір виявити цю міфічну істоту не вдавалося.

За словами зоолога, він сам брав участь в безплідних пошуках, а недавно почав сумніватися в тому, що "віка" дійсно існує, і схилявся до думки, що місцеві жителі вважали звичайних чорних щурів окремим видом і приписували їм незвичайні властивості.

Незабаром, йому посміхнулася удача – прогулюючись у лісі, вчений побачив пацюка, який вилазив з-під свіжо зваленого дерева. Його надзвичайно великі розміри й унікальний склад черепа відразу підказали зоологу, що він має справу з новим видом ссавців.

Цей щур, що отримав назву Uromys vika, дійсно виявився дуже великим гризуном – близько кілограма вагою і приблизно 45 сантиметрів у довжину. Такі великі розміри, як припускають вчені, можуть бути обумовлені незвичайною дієтою, цієї вже не міфічної істоти – "віка" харчується кокосовими горіхами, прогризаючи шкаралупу і виїдаючи м'якоть.

Складнощі з виявленням щурів, як пояснює Т. Лейвер, пов'язані з тим, що вони живуть не на землі, як майже всі інші види щурів, а на гілках дерев і вкрай рідко спускаються вниз. Як вважає вчений, предки пацюків потрапили на Соломонові острови так само, як і багато інших "мегащурів", – шляхом імпровізованого "рафтингу", подорожуючи на стовбурах деревах, викинутих в море річками Азії чи Австралії.

Як і багато інших жителів тропічних островів, Uromys vika, за словами зоолога, швидше за все відразу потрапить до Червоної книги як вид, якому загрожує вимирання, оскільки його популяція невелика, а на острові Вангуну, де Т. Лейвер натрапив на міфічну тварину, проводяться вирубки лісів. Учені сподіваються, що влада архіпелагу найближчим часом стане вживати заходи щодо захисту цього нового виду.


 

» Всі новини