РІДКІСНИЙ БРАЗИЛЬСЬКИЙ ПТАХ ЗНОВУ ПОКАЗАВСЯ ЛЮДЯМ

19.01.2019

РІДКІСНИЙ БРАЗИЛЬСЬКИЙ ПТАХ ЗНОВУ ПОКАЗАВСЯ ЛЮДЯМ

 

За повідомленням орнітологів у середині грудня їм знову вдалося спостерігати топаколо Штреземана Merulaxis stresemanni – рідкісного птаха, що мешкає на дуже обмеженій території в східній Бразилії і належить до критично загрожуваних видів. Зустріч з птахом розвіяла побоювання, що цей вид, чисельність якого становить, на думку дослідників, менше п'ятнадцяти особин, вже повністю зник.

Топаколо Штреземана належить до родини топаколові (Rhinocryptidae), поширеній у Центральній і Південній Америці. Довжина тіла цього птаха становить близько 20 сантиметрів і звертає на себе увагу порівняно довгим та пишним для птаха таких розмірів хвіст.

Вперше цього птаха орнітологи виявили ще в 1830-х роках, але тоді його не встигли навіть описати. Потім птах зник до середини XX століття, коли його знову зумів відшукати відомий бразильсько-німецький орнітолог Гельмут Зік (Helmut Sick). Він описав вид і дав йому назву на честь свого вчителя – німецького біолога Ервіна Штреземана. Після цього птах знову зник, і наступного разу його змогли спостерігати лише 1995 року. На той час усі вже вважали його вимерлим видом.

У 2007 році в північно-східній частині штату Мінас-Жерайс створений заповідник Мата-ду-Пасарінью («Ліс співочих птахів»), головною метою якого стало збереження топаколо Штреземана. Заповідник являє собою ділянку первинного лісу, з усіх боків оточену сільськогосподарськими угіддями. Зараз площа заповідника становить 952 гектари і ним керує бразильський Фонд біорізноманіття за підтримки Американського товариства охорони птахів. На території Мата-ду-Пасарінью регулярно проводиться підгодівля птахів і споруджуються штучні нори для гнізд топаколо Штреземана. Проте, побачити рідкісного птаха працівникам заповідника вдається далеко не кожного року. Наприклад, у 2017 році птаха жодного разу не спостерігали. У марному очікуванні пройшов і майже весь 2018 рік, але 12 і 14 грудня орнітологи помітили самку цього виду. Більше того, їм навіть вдалося записати її спів.

» Всі новини