ЗООЛОГИ ВІДКРИЛИ НОВИЙ ВИД ЧЕРЕПАХ І ВІДРАЗУ Ж ВНЕСЛИ ЇХ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ

02.03.2019

ЗООЛОГИ ВІДКРИЛИ НОВИЙ ВИД ЧЕРЕПАХ І ВІДРАЗУ Ж вНЕСЛИ ЇХ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ

Автор Антоненко Андрій

 

Малі далекосхідні черепахи, що живуть в річках Росії, Китаю, Кореї та інших країн Східної Азії, виявилися розділені на два види, одному з яких загрожує повне вимирання. Опис нового виду рептилій було представлено в журналі ZooKeys.

"Нижня половина панцира цих черепах вкрита незвичайними яскравими плямами. Ця особливість, як і деякі інші відмінні риси їх анатомії, стали приводом для того, щоб визнати їх окремим видом далекосхідних рептилій", - пояснює Уве Фріц (Uwe Fritz) з Музею природної історії Зенкенберг в Дрездені (Німеччина).

Досить великі і незвичайні з виду "носаті" черепахи, які отримали ім'я Pelodiscus sinensis, живуть у прісноводних водоймах на Далекому Сході Росії, в Китаї, Японії, Кореї, В'єтнамі та ще деяких країнах. В останні роки їх чисельність помітно скоротилася через прихильників китайської народної медицини і цінителів черепашачого м'яса, хоча для цього черепах спеціально вирощують на фермах на Тайвані і в Китаї.

Деякі підвиди цих рептилій, наприклад мала далекосхідна черепаха (Pelodiscus parviformis), недавно увійшли до числа видів, яким безпосередньо загрожує вимирання. При цьому виявилося, що насправді вони являють собою два окремі види.

Це виявилося, коли У. Фріц і його колеги помітили, що популяції черепах, котрі живуть на півдні і півночі Східної Азії, помітно відрізняються за виглядом.

Під час експедиції до В'єтнаму зоологи зловили кілька самок і самців Pelodiscus parviformis і порівняли їх з північними сусідами, краще відомимим натуралістам. З'ясувалося, що південні рептилії є близькоспоріднених, але все ж інший вид черепах. Він отримав назву Pelodiscus variegatus.

Пізніше вчені підтвердили ці висновки, розшифрувавши деякі фрагменти ДНК. Їх порівняння показало, що Pelodiscus variegatus дійсно відрізняється від всіх інших малих далекосхідних черепах.

Це відкриття, як зазначає У. Фріц, стало поганою новиною для екологів - нечисленний і так вразливий вид черепах виявився розділений на дві ще менші групи. В результаті і Pelodiscus parviformis, і Pelodiscus variegatus потрапили в число критично вразливих видів, які можуть зникнути в самий найближчий час.

Тому вчені рекомендували занести обидва види черепах в Міжнародну Червону книгу і запровадити жорсткі заходи щодо захисту їх від браконьєрів та інших проблем, здатних різко скоротити чисельність популяцій.

» Всі новини