П'ЯТЬ ВИДІВ ДУЖЕ МАЛЕНЬКИХ ЖАБ ВІДКРИТІ НА МАДАГАСКАРІ

05.04.2019

П'ЯТЬ ВИДІВ ДУЖЕ МАЛЕНЬКИХ ЖАБ ВІДКРИТІ НА МАДАГАСКАРІ

  

Вчені з Німеччини, США, Мадагаскару, Великобританії та Португалії опублікували описи п'яти нових видів жаб, відкритих на острові Мадагаскар. Навіть найбільші серед них мають довжину до 16 міліметрів. Жаби належать до трьох різних родів, і генетичний аналіз дозволяє зробити висновок, що вони незалежно еволюціонували в бік надмалого розміру.

Два види жаб – Anodonthyla eximia із західної частини острова і Rhombophryne proportionalis з півночі – належать до вже відомих раніше родів, але відрізняються від найближчих родичів малим розміром. Три інших види вчені віднесли до нового роду, який отримав назву Mini, а види були названі Mini mum, Mini scule і Mini ature – всі назви отримані розбиттям англійських слів.

Рід належить до родини вузькоротих, відомих також під назвою мікрорайки (Microhylidae). Представники цієї родини трапляються в Північній і Південній Америці, тропічній Африці, Південній і Південно-Східній Азії та північній Австралії. Їх налічують понад 650 видів, серед яких є як наземні, так і деревні жаби. Найбільші з мікрорайок – томатний вузькорот, або жаба-помідор (Dyscophus antongilii) і жаба-помідор несправжня (Dyscophus guineti) – досить великі: довжиною до 10,5 см. Проте, більшість видів мають довжину в один - три сантиметри. З 50 найменших жаб світу 35 належать до даної родини.

Серед нових мадагаскарських видів найменшим виявився Mini mum, довжина цієї жаби становить від 8 до 10 міліметрів. Це лише ледь більше рекорду мініатюрності у жаб, що належить виду Paedophryne amauensis, яка живе в Папуа-Новій Гвінеї (середня довжина 7,7 міліметри). За словами провідного автора нинішнього дослідження Марка Шерц (Mark Scherz) з Мюнхенського університету Людвіга і Максиміліана, настільки маленьких жаб дослідникам досить непросто розшукати у тропічному лісі, але ще більш важким завданням виявляється визначення спійманих екземплярів. М. Шерц назвав візуальне визначення цих видів «практично неможливим», тільки методи молекулярної генетики дозволили дослідникам встановити, що вони зібрали представників п'яти нових видів.

Автори дослідження прийшли до висновку, що Anodonthyla eximia, Rhombophryne proportionalis і рід Mini незалежно один від одного еволюціонували у бік зменшення розмірів. Це дозволило їм зайняти вільні екологічні ніші, спеціалізуючись на полюванні за мурахами і термітами. Особливий інтерес учених викликав Rhombophryne proportionalis, оскіллки цей вид зберіг пропорції тіла, характерні для великих жаб, тоді як його довжина всього 1,1 - 1,23 сантиметра.

Детальніше у журналі PLOSONE


 

» Всі новини