РОЗВИТОК УНІКАЛЬНОГО ЧЕРЕПА ЛАТИМЕРІЇ ПРОСТЕЖИЛИ ЗА ДОПОМОГОЮ НОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

08.05.2019

РОЗВИТОК УНІКАЛЬНОГО ЧЕРЕПА ЛАТИМЕРІЇ ПРОСТЕЖИЛИ ЗА ДОПОМОГОЮ НОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

 

 

Дослідники з декількох університетів Франції, Великобританії та Австралії отримали тривимірні зображення черепа і головного мозку ембріона коморської латимерії Latimeria chalumnae. Вони дозволили краще зрозуміти, як розвиваються незвичайні, властиві тільки Латімерії структури черепа – дві камери мозкової коробки і суглоб, яким вони сполучаються.

Риба, про яку йде мова, має дві цікавих особливості скелету. По-перше, хребет, властивий костистим рибам (до них відноситься і латимерія), у неї замінений на структуру, що зовні нагадує хорду. По-друге, мозкова коробка латимерії складається з двох частин, між ними знаходиться суглоб, його також підтримує спеціальний м'яз. Мозок при цьому займає досить незначну частину коробки. Однак з'ясувати, як ці незвичайні структури черепа розвиваються, поки не вдавалося. Latimeria chalumnae глибоководні риби, до того ж, у світі їх залишилося всього кілька сотень особин.

Проблему частково вдалося вирішити за допомогою приладів European Synchrotron Radiation Facility – дослідного комплексу, джерела синхротронного випромінювання у Франції, і самого маленького зі збережених ембріонів латимерії, що зберігається в Національному музеї природної історії в Парижі. Цей експонат і деякі інші туші латимерій з інших природничо-наукових музеїв піддали синхротронній мікротомографії і «звичайній» комп'ютерній мікротомографії, що не ушкоджує зразки. Ці методи дали знімки, з яких згодом зібрали тривимірні реконструкції черепів латимерій на різних стадіях розвитку. За цими моделями вчені визначили відносне положення різних частин черепа і органів всередині нього, а також з'ясували, що в міру дозрівання відносні розміри мозку латимерії стають все меншими.

Звичайно, має бути ще чимало роботи з визначення механізмів розвитку черепа, двох частин його мозкової камери і мозку в цих риб. Однак початок вже покладено.

Latimeria chalumnae (Коморські латимерія) і Latimeria menadoensis (індонезійська латимерія) відносяться до роду латимерій – кистеперих риб із ряду целакантоподібних. Целакантоподібні – давня група риб, відомих з девону. Їх найближчі нині живучі родичі – рогозуби, разом з Латімерієбю  належать до групи лопатеперих риб. Мабуть, латимерії багато мільйонів років жили ізольовано (на користь цього припущення говорить і те, що першу Latimeria chalumnae підняли з глибини кілька сотень метрів). Через це еволюція низки органів у них пішла не так, як у всіх інших риб. Як і чому так сталося, вчені дуже хочуть з'ясувати.

Наукова стаття з результатами дослідження опублікована в журналі Nature.


 

» Всі новини