Відреставрований унікальний музейний експонат

03.12.2020

Сьогодні, 3 грудня 2020 року, відбулося відкриття відреставрованого погруддя носорога чорного Diceros bicornis, одного з надзвичайно цінних зразків Зоологічного музею Львівського національного університету імені Івана Франка. Тварину, з якої виготовили витвір мистецтва – погруддя, або медальйон, здобули 5 січня 1910 року брати Водзіцькі Єжи та Олександр у центральній частині Східної Африки, у той час – Східно-Африканській Німецькій колонії (DOA), яка існувала до 1918 року, до поразки Німеччини у Першій світовій війні. Здобутий носоріг мав довжину 5 м, висоту 1,5 м, перший ріг – 50 см (тонкий), а другий ріг – 25 см.

Тривалий час цей експонат був приватною власністю, але 1952 року, після смерті Є. Водзіцького його дружина Марія передала зоологічному музею значну за чисельністю і видовою приналежністю колекцію африканських тварин та рогів антилоп, зібрану чоловіком і його рідним братом Олександром, протягом 1909-1910 років, а одночасно й погруддя носорога чорного.

Чорний носоріг, це вид тварин, популяція яких перебуває в критично загрозливому стані. Саме з таким статусом ці тварини значаться у Міжнародному списку охорони природи.

Відреставрований музейний предмет професійною групою таксидермістів Державного природознавчого музею НАН України – Віктором Шельвінським та Павлом Крочком і, скульптором – Мариною Гороховською. Процес, який тривав майже місяць приніс очікуваний результат. Погруддя носорога якісно відновлене і підсилене сучасними препаратами таксидермічної майстерності. А вдячність за кропітку і дуже не просту роботу групі реставраторів будь постійно виявляти співробітники й відвідувачі зоологічного музею. Адже, цей експонат має надзвичайну естетичну – як витвір мистецтва, пізнавальну – як екзотичний вид тварин, навчальну – як джерело знань про тварин Африки, історичну – як здобуток мешканців Львова початку ХХ століття і наукову цінність – як правильно оформлений музейний зразок.

Нижче розміщені світлини погруддя носорога до, під час та після реставрації.

» Всі новини