ЗАВДЯКИ ОПУДАЛАМ І ПОСЛІДУ ВЧЕНІ ВИЯВИЛИ ІСНУВАННЯ НОВОГО ВИДУ МАВП, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА МЕЖІ ВИМИРАННЯ

14.01.2021

ЗАВДЯКИ ОПУДАЛАМ І ПОСЛІДУ ВЧЕНІ ВИЯВИЛИ ІСНУВАННЯ НОВОГО ВИДУ МАВП, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА МЕЖІ ВИМИРАННЯ

Автор: Дмитро Мирончук

 

Міжнародна група зоологів виявила новий вид мавп, про існування якого вчені підозрювали раніше, але не мали достатньо даних. Завдяки знайденому калу та малочисельним музейним експонатам вдалося встановити, що в родині давно відомих лангурів у М’янмі є досі не вивчений вид – і він під загрозою зникнення.

Мавп назвали на честь загаслого вулкану Попа, на схилах якого вони водяться, пише Zoological research – лангур Попа Trachypithecus popa.

Лангури – невеликі хвостаті й пухнасті мавпи широко поширені у країнах Південно-Східної Азії, які харчуються рослинною їжею та проживають переважно на деревах. Учені зазначають, що не в останню чергу змогли відкрити існування лангурів Попа завдяки опудалам, які потрапили до музеїв ще в XIX столітті. До сьогодні уявлення про цей вид лангурів було лише теоретичним, нарешті зоологи отримали точні генетичні докази.

У лангурів Попа сіро-коричневе хутро, чорна шкіра на лапах, шерсть на голові утворює гребінь, а морда схожа на маску завдяки яскравим білим колам навколо очей. Встановлено, що особини цього виду мавп проживають в районі вулкану Попа в М’янмі. З історичних записів регіону випливає, що раніше ці мавпи були широко поширені, проте наразі залишилося лише чотири невеликі угруповання, загальною чисельністю до 260 особин. На схилах вулкану проживає одна з найбільших груп, що складається із сотні мавп. Дослідники не ловили мавп, а вивчали тільки їхній кал.

Серед причин зникнення цих щойно відкритих мавп, учені називають людську діяльність протягом останніх 100 років: полювання, розширення сільського господарства та незаконну вирубку дерев тощо. З огляду на вкрай невелику кількість тварин, лангурів Попа відносять до видів, які знаходяться на межі вимирання.

«На жаль, це гірко-солодке відкриття, оскільки в дикій природі залишилось дуже мало цих тварин… Є надія, що надаючи цьому виду науковий статус і популярність, на яку він заслуговує, буде докладено більше зусиль для захисту цієї території та тварин, які залишилися», – цитує CNN співавтора дослідження Роберто Портела Мігеза.

Щоб захистити лангурів Попа, достатньо стабілізувати популяцію, організувавши охорону місць їхнього проживання та припинивши неконтрольовану вирубку лісів, розпочати їхнє відновлення.

Учені підкреслюють, що сучасні методи аналізу ДНК дозволяють використовувати пошкоджені матеріали, отже, давні музейні колекції приматів можуть бути цінним джерелом для науки. Завдяки технологіям зоологи більше не мусять завдавати шкоди диким тваринам і можуть працювати, ґрунтуючись на етичному ставленні до них.

» Всі новини