САМКИ КОЛІБРІ-ЯКОБІНА СИНЬОГОЛОВОГО МАСКУЮТЬСЯ ПІД САМЦІВ

08.11.2021

САМКИ КОЛІБРІ-ЯКОБІНА СИНЬОГОЛОВОГО МАСКУЮТЬСЯ ПІД САМЦІВ

 

Орнітологи зі Смітсонівського інституту тропічних досліджень у Панамі, Корнельській орнітологічній лабораторії, Колумбійського та Корнельського університетів виявили, що майже у 30% самок колібрі-якобіна  синьоголового є забарвлення оперення, характерне для самців. За словами вчених, маскування під самця знижує внутрішньовидові та міжвидові переслідування цих самок.

Колібрі-якобін синьоголовий (Florisuga mellivora) – відносно великий птах, порівняно з іншими колібрі. Довжина цих птахів сягає дванадцяти сантиметрів. Цей вид птахів описаний у 1743 році Джорджем Едвардсом на основі екземпляра, здобутого в Суринамі і, який потрапив до колекції Чарльза Леннокса, герцога Річмондського. Поширені колібрі-якобін синьоголові у тропічних лісах від Мексики до північної частини Бразилії.

Самця колібрі-якобіна синьоголового легко впізнати по білих черевцю та хвості, а його голова і шия вкриті яскравим темно-синім пір'ям. Самка виглядає скромніше, її оперення переважно зеленого кольору. Молоді пташенята подібні до самців, незалежно від статі, проте під час дорослішання забарвлення самок змінюється. Колібрі-якобінам синьоголовим властива територіальна поведінка, і серед птахів нерідко трапляються бійки за джерела їжі, а між самцями ще й суперництво за самку.

Дослідження показало, що 28,6% дорослих самок зберігають забарвлення оперення, властиве самцям: з білими хвостом і черевцем, а какож темно-синім забарвленням на голові та шиї. Це робить їх дуже подібними до самців.

Дев'ять місяців спостережень показали, що порівняно із звичайними самками, яскраві самки з самцевим забарвленням менше піддавалися соціальному переслідуванню з боку самців та інших самок. Такі самки частіше могли відвідувати годівниці та проводили там більше часу.

«Дані показують, що ці агресивніші самки з самцевим оперенням краще захищають ключовий харчовий ресурс, – коментує дослідження колег Кімберлі Росвелл з Університету Індіани. – Вони переслідують частіше, а їх переслідують рідше».

Однак дослідники зазначають, що подібне маскування не позбавлене недоліків. Вони встановили, що чоловіча зовнішність знижує шанси самки успішне розмноження.

Статтю опубліковано в журналі Current Biology

 

» Всі новини