ЕМБРІОНИ АГАМИ БОРОДАТОЇ СТАЮТЬ САМКАМИ АБО ЧЕРЕЗ СТАТЕВІ ХРОМОСОМИ, АБО ЧЕРЕЗ ВИСОКІ ТЕМПЕРАТУРИ

14.07.2022

Ембріони агами бородатої (Pogona vitticeps), щоб стати самкою ящірки можуть використовувати два різні набори генів – один активується статевими хромосомами, а інший – високими температурами під час розвитку. Сара Уайтлі та Артур Джорджес з Університету Канберри опублікували це нове відкриття в журналі PLOS Genetics.

У багатьох рептилій і риб стать ембріона, що розвивається, залежить від температури навколишнього середовища. Це явище, яке називається температурно-залежним визначенням статі, було відкрите у 60-х роках ХХ століття, але молекулярні деталі того, як це відбувається, уникли розгляду вчених. Дослідники вивчали біохімічні шляхи, необхідні для формування самки в агами бородатої. Самці цієї агами мають статеві хромосоми ZZ, а самки – статеві хромосоми ZW. Однак висока температура може перекрити статеві хромосоми ZZ, що спричинить зміну розвитку самця ящірки на самку.

С. Уайтлі та А. Джордж порівняли, які гени були включені під час розвитку агам під дією високих температур. Вони виявили, що спочатку різні набори генів розвитку активні, але зрештою шляхи збігаються до утворення яєчників. Отримані дані підтверджують останні дослідження, які припускають, що стародавні процеси передачі сигналів усередині клітини при дії високих температур допомагають змінити стать.

Нове дослідження вперше показало, що є два способи формування яєчників у агами бородатої та ідентифікували кілька генів-кандидатів, потенційно залучених до температурно-залежного визначення статі. Ці відкриття закладають основу для майбутніх експериментів, щоб з’ясувати роль кожного гена у сприйнятті температури та керуванні статевим розвитком.

С. Уайтлі додає: «Найзахопливішим компонентом цієї роботи є відкриття того, що механізм включає всюдисущі та висококонсервативні клітинні процеси, сигнальні шляхи та епігенетичні процеси модифікації хроматину. Ці нові знання наближають нас до розуміння того, як температура визначає стать».

 

» Всі новини